Choď na obsah Choď na menu
 


20. 3. 2016

ALKOHOLOVÁ ZÁVISLOSŤ

Alkoholizmus je závislosť človeka na alkohole, chemicky etanole. Vzniká častou až nadmernou konzumáciou alkoholu. Spočiatku je potreba piť alkohol menšia, postupne sa zvyšuje.

Príčin, prečo vzniká u ľudí závislosť na alkohole je veľa. Najčastejšie je to však preto, lebo sa pijan potrebuje posilniť, povzbudiť sa, niečo si dokázať alebo má nejaké trápenie.

Podľa výskumu žije na Slovensku okolo 400 tisíc alkoholikov.

Závislosť na alkohole je vážna záležitosť a hlavne života ohrozujúca. Alkoholizmus často končí smrťou následkom chorôb orgánov ako sú pečeň, podžalúdková žľaza či dvanástnik. Okolo 70% alkoholikov zomiera na cirhózu pečene. Ďalšími následkami pitia alkoholu môžu byť vnútorné krvácania, degenerácia mozgu, halucinácie, samovraždy, poškodenia a strata pamäti. Veľakrát sa alkoholik alkoholom otrávi.

Neliečený alkoholizmus prispieva tiež k autonehodám. Spôsobuje problémy nielen psychické - demencia, samovražedné sklony, ale aj sociálne - strata rodiny, priateľov, zamestnania, bývania a zdravotné - úrazy alebo zdravotné komplikácie. Dôsledky pitia alkoholu sa prejavujú aj v rodine ako vzájomná nedôvera, útoky, násilie alebo dokonca aj vražda.

Liečbou alkoholu je abstinencia.